"gamuin" meaning in All languages combined

See gamuin on Wiktionary

Noun [Old Irish]

IPA: /ˈɡa.β̃unʲ/
Etymology: From gam (“winter”). Similar sense development can be found in Old Norse gymbr (“yearling ewe-lamb”) and Ancient Greek χίμαρος (khímaros, “he-goat”), all ultimately from the same root (*ǵʰéyōm). Etymology templates: {{root|sga|ine-pro|*ǵʰey-|id=winter}}, {{cog|non|gymbr|t=yearling ewe-lamb}} Old Norse gymbr (“yearling ewe-lamb”), {{cog|grc|χίμαρος|t=he-goat}} Ancient Greek χίμαρος (khímaros, “he-goat”) Head templates: {{head|sga|noun||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|altform=|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} gamuin m, {{sga-noun|m}} gamuin m Inflection templates: {{sga-decl-i|gamn|gamna|g=m}}, {{sga-decl-noun|acc_du=gamuin+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=gamnai+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=gamuin+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=i-m|dat_du=gamnaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=gamnaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=gamuin+L|dat_sg2=|dat_sg3=|dat_sg4=|gen_du=gamno+H|gen_du2=gamna+H|gen_du3=|gen_du4=|gen_du5=|gen_pl=gamnae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=gamno+H|gen_sg2=gamna+H|gen_sg3=|gen_sg4=|gen_sg5=|n=|nom_du=gamuin+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=gamnai+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=gamuin|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=gamuin+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=gamnai+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=gamuin|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation}} Forms: no-table-tags [table-tags], gamuin [nominative, singular], gamuin [dual, nominative], gamnai [nominative, plural], gamuin [singular, vocative], gamuin [dual, vocative], gamnai [plural, vocative], gamuin [accusative, singular], gamuin [accusative, dual], gamnai [accusative, plural], gamno [genitive, singular], gamna [genitive, singular], gamno [dual, genitive], gamna [dual, genitive], gamnae [genitive, plural], gamuin [dative, singular], gamnaib [dative, dual], gamnaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], gamuin [error-unrecognized-form], ngamuin [error-unrecognized-form], gamain [alternative]
  1. calf, yearling Tags: masculine Synonyms: báethán, bóbán, fíthal, lóeg Derived forms: gamnach, gamnán
{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "gamhain"
    },
    {
      "lang": "Manx",
      "lang_code": "gv",
      "word": "gauin"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "gamhainn"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Irish",
          "lang_code": "ga",
          "word": "mathúin"
        },
        {
          "lang": "Manx",
          "lang_code": "gv",
          "word": "maghouin"
        },
        {
          "lang": "Scottish Gaelic",
          "lang_code": "gd",
          "word": "mathan"
        }
      ],
      "lang": "Middle Irish",
      "lang_code": "mga",
      "raw_tags": [
        "reshaped by analogy or addition of morphemes"
      ],
      "word": "mathgamain"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*ǵʰey-",
        "id": "winter"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gymbr",
        "t": "yearling ewe-lamb"
      },
      "expansion": "Old Norse gymbr (“yearling ewe-lamb”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "χίμαρος",
        "t": "he-goat"
      },
      "expansion": "Ancient Greek χίμαρος (khímaros, “he-goat”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From gam (“winter”). Similar sense development can be found in Old Norse gymbr (“yearling ewe-lamb”) and Ancient Greek χίμαρος (khímaros, “he-goat”), all ultimately from the same root (*ǵʰéyōm).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "gamnai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gamnai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "gamnai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gamno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gamna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gamno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "gamna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "gamnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gamnaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "gamnaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ngamuin",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "gamain",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "gamuin m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "gamuin m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gamn",
        "2": "gamna",
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-i"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "gamuin+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "gamnai+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "gamuin+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "i-m",
        "dat_du": "gamnaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "gamnaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "gamuin+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "dat_sg4": "",
        "gen_du": "gamno+H",
        "gen_du2": "gamna+H",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_du5": "",
        "gen_pl": "gamnae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "gamno+H",
        "gen_sg2": "gamna+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "gen_sg5": "",
        "n": "",
        "nom_du": "gamuin+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "gamnai+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "gamuin",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "gamuin+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "gamnai+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "gamuin",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "sga",
          "name": "Baby animals",
          "orig": "sga:Baby animals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "sga",
          "name": "Cattle",
          "orig": "sga:Cattle",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "gamnach"
        },
        {
          "word": "gamnán"
        }
      ],
      "glosses": [
        "calf, yearling"
      ],
      "id": "en-gamuin-sga-noun-H3rzlpLT",
      "links": [
        [
          "calf",
          "calf"
        ],
        [
          "yearling",
          "yearling"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "báethán"
        },
        {
          "word": "bóbán"
        },
        {
          "word": "fíthal"
        },
        {
          "word": "lóeg"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɡa.β̃unʲ/"
    },
    {
      "note": "Blasse",
      "other": "[ˈɡa.β̃unʲ]"
    },
    {
      "note": "Griffith",
      "other": "[ˈɡa.β̃ʉnʲ]"
    }
  ],
  "word": "gamuin"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "gamnach"
    },
    {
      "word": "gamnán"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "gamhain"
    },
    {
      "lang": "Manx",
      "lang_code": "gv",
      "word": "gauin"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "gamhainn"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Irish",
          "lang_code": "ga",
          "word": "mathúin"
        },
        {
          "lang": "Manx",
          "lang_code": "gv",
          "word": "maghouin"
        },
        {
          "lang": "Scottish Gaelic",
          "lang_code": "gd",
          "word": "mathan"
        }
      ],
      "lang": "Middle Irish",
      "lang_code": "mga",
      "raw_tags": [
        "reshaped by analogy or addition of morphemes"
      ],
      "word": "mathgamain"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*ǵʰey-",
        "id": "winter"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gymbr",
        "t": "yearling ewe-lamb"
      },
      "expansion": "Old Norse gymbr (“yearling ewe-lamb”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "χίμαρος",
        "t": "he-goat"
      },
      "expansion": "Ancient Greek χίμαρος (khímaros, “he-goat”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From gam (“winter”). Similar sense development can be found in Old Norse gymbr (“yearling ewe-lamb”) and Ancient Greek χίμαρος (khímaros, “he-goat”), all ultimately from the same root (*ǵʰéyōm).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "gamnai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gamnai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "gamnai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gamno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gamna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gamno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "gamna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "gamnae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gamnaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "gamnaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "gamuin",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ngamuin",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "gamain",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "gamuin m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "gamuin m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gamn",
        "2": "gamna",
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-i"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "gamuin+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "gamnai+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "gamuin+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "i-m",
        "dat_du": "gamnaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "gamnaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "gamuin+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "dat_sg4": "",
        "gen_du": "gamno+H",
        "gen_du2": "gamna+H",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_du5": "",
        "gen_pl": "gamnae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "gamno+H",
        "gen_sg2": "gamna+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "gen_sg5": "",
        "n": "",
        "nom_du": "gamuin+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "gamnai+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "gamuin",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "gamuin+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "gamnai+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "gamuin",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine or feminine i-stem nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
        "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *ǵʰey- (winter)",
        "Old Irish terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "sga:Baby animals",
        "sga:Cattle"
      ],
      "glosses": [
        "calf, yearling"
      ],
      "links": [
        [
          "calf",
          "calf"
        ],
        [
          "yearling",
          "yearling"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɡa.β̃unʲ/"
    },
    {
      "note": "Blasse",
      "other": "[ˈɡa.β̃unʲ]"
    },
    {
      "note": "Griffith",
      "other": "[ˈɡa.β̃ʉnʲ]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "báethán"
    },
    {
      "word": "bóbán"
    },
    {
      "word": "fíthal"
    },
    {
      "word": "lóeg"
    }
  ],
  "word": "gamuin"
}

Download raw JSONL data for gamuin meaning in All languages combined (5.3kB)

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: gamuin/Old Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "gamuin"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "gamuin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "gamuin"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "gamuin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
  "path": [
    "gamuin"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "gamuin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.